Informace

V TÉTO RUBRICE NAJDETE VEŠKERÉ INFORMACE O VODNÍCH POSTELÍCH, JEJICH MONTÁŽI A ÚDRŽBY.

Zdravý spánek

Tradiční matrace podpírá tělo jen v určitých bodech. Při ležení na zádech je to hlava, lopatky, hýždě, lýtka, paty. Podobně při ležení na boku anebo na břiše. Důsledkem je nevyrovnaná, neanatomická poloha těla a vznik tlakových bodů, kde se matrace dotýká těla.

 

Vodní matrace se zcela přizpůsobí tvaru těla, podepře jej v celé ploše a tělo se vytvaruje do anatomické polohy. Páteř se zcela uvolní a nabude přirozenou esovitou polohu. Meziobratlové ploténky, které byly celý den v chůzi, ve stoji a v sedu zatěžovány a stlačovány se uvolní, načerpají tekutinu, roztáhnou, zregenerují a připraví na zátěž příštího dne.

Tlak těla na vodní matraci je minimalizován rozložením vaší váhy na celou plochu těla spočívajícího na povrchu vodní matrace. Vyloučí se tak tvorba tlakových bodů, které se při ležení na konvenční matraci otlačí a přinutí vás ke změně polohy. Bylo zjištěno, že se otočíte až 80x za noc. Na vodní matraci se tlakové body netvoří a neotáčíte se tolik. Nebude výjimkou, že večer ulehnete na záda a v noci nebo ráno zjistíte, že jste se neotočili ani jednou. Ušetříte spoustu energie, ráno vstanete odpočatí a svěží. K dokonalému vyspání vám stačí kratší čas.

A dále:

  • Vodní matraci i přikrývku si vyhřejete na teplotu, která Vám vyhovuje. Po ulehnutí Vám postel neodebere teplo. Rychleji usnete.
  • Teplo a beztlakové ležení Vám utiší napětí a bolesti kloubů a svalů. Omezíte braní léků.
  • Zlepší se pohodlí spánku těhotným ženám, i při ležení na břiše.

 

 

Měření tlaku

 

Bylo experimentálně provedeno měření tlaku při ležení na tradiční matraci a vodní matraci na tlakové měřicí desce X3DISPLAY.

Tradiční matrace

Zatížení měřící deky = tlak na povrch těla je v intervalu 0,1 – 1,41 PSI, to je 7 – 90 g/cm2.
Z toho 20,5 % povrchu těla je namáháno tlakem 43 – 61 g/cm2.

Vodní matrace

Zatížení měřicí deky = tlak na povrch těla je v intervalu 0,1 – 0,88 PSI, to je 7 – 43 g/cm2.
Z toho pouze 1,81 % povrchu těla je namáháno tlakem 43 – 61 g/cm2.

Měření na tlakové dece potvrzuje rovnoměrné rozdělení váhy při ležení na vodní matraci a minimalizaci tlaku na povrch těla.
Přitom zdravotní účinek a maximální pohodlí se projeví při ležení na zádech i na boku.

Otázky & odpovědi

Postup při rozhodování a objednávání postele:

Pokud jste se rozhodli, že naše vodní postel je přesně to, co potřebujete, nezbývá Vám nic jednoduššího, než si vzít do ruky nejlépe svinovací metr a rozhodnout se zda postel bude umístěna samostatně, nebo přijde vestavět do postele, kterou již máte nebo chystáte si pořídit. Zde je zapotřebí vyndat kompletně celou konstrukci tak, aby zůstala jenom kostra kolem.

Vodní postel musí být umístěná na speciálním soklu, který vydrží váhu napuštěné postele a kterou standardně s vodními matracemi dodáváme. To znamená že celou vodní postel kterou lze umístit samostatně vložíme do obalu Vaší stávající postele. Toto rozhodnutí nám musíte sdělit, včetně přesných vnitřních rozměrů Vašeho stávajícího obalu (rozměry rámu zevnitř,kam přijde vložit vodní postel ). Pro tento rozměr Vám připravíme v ceně standardních soklů přímo sokl pro Vaši postel. Nic zde neplatíte navíc. Pokud jste se rozhodli pro samostatnou postel volně stojící, máte rozhodování podstatně jednodušší – pouze s ohledem na Vaší velikost
a velikost vašeho partnera. A samozřejmě i velikost místnosti, kde si musíme uvědomit, že nějakým způsobem musíme z postele vstávat, doporučujeme cca 40 cm na každé straně postele.

Pokud tedy máte jasno, nezbývá nic jednoduššího, než začít nakupovat v našem internetovém obchodě.

Montáž a údržba

Než začnete stavět vodní postel přečtěte si prosím pečlivě tento návod.

1.
Na vodní matraci opatrně odšroubujte uzávěr a vytáhněte těsnící zátku tak, aby do matrace mohl proudit vzduch. Potom matraci přemístěte na místo, kde je pokojová teplota a kde Vám matrace nebude překážet při montáži.
2.
Sestavte dle nákresu sokl, do kterého se vsunou vnitřní vzpěry z Osb desek. Sokl umístěte 8 cm od zdi nebo od čela postele. Na sestavený sokl umístěte desky tak, aby ležely kolmo k délce a sokl rovnoměrně přesahovaly.
3.
Vyjměte z ochranného obalu textilní obal, rozložte ho na desky tak, aby jezdce zipu byly u nohou postele. Potom zip úplně rozepněte, oddělte vrchní díl obalu a odložte ho stranou. Do spodního dílu obalu potom vložte molitanové přířezy tak, aby vytvořily rám.
4.
Do takto vytvořeného rámu položte do středu každé poloviny postele podélně jedno vyhřívací těleso nápisem nahoru. Kabely vyhřívacího tělesa prostrčte otvory, které si proříznete v horních rozích spodní části obalu(u čela postele). Uvnitř rámu postele zůstane jen topné těleso a sonda na snímání teploty, mimo rám zůstane ovladač teploty a kabel do zásuvky. Vyhřívací těleso může být uvedeno do provozu až po napuštění postele vodou. Do té doby nesmí být kabel zapojen do zásuvky.
5.
Molitanový rám sešroubujte se spodními deskami pomocí pevné lišty, která je součástí každého přířezu. Umístění šroubu je v liště znatelné po jejím přejetí rukou. Dejte si pozor na to, aby kabely od vyhřívání vedly mezi dvěma lištami rohem rámu. Poté rozbalte bezpečnostní folii. Rozložte ji do vzniklého rámu tak, aby její hrubší strana byla nahoře. Pečlivě ji urovnejte, aby vytvořila v rámu vanu. Boky folie zastrčte mezi molitan a bok textilního obalu.
6.
Nyní přeneste opatrně vodní matrace (matraci) do vzniklé vany tak, aby napouštěcí otvor byl nahoře a v dolní části postele (u nohou). Matrace pečlivě vyrovnejte, aby neměly záhyby a zkontrolujte, aby ležely rovně. K uzávěru si připojte vhodnou hadici a začněte napouštět vlažnou vodu. Pokud máte dvě matrace, tak je napouštějte rovnoměrně cca po 5 minutách.
7.
Každá matrace se plní vodou podle váhy člověka, který na ní bude spát. Když si na naplněnou matraci sedne, musí lehce cítit spodní desku. Aby voda v matraci byla zároveň s hranou molitanových rámu. Pokud desku necítí, je v matraci vody hodně a je nutné ji odpustit.
8.
Do napuštěné matrace nalijte kondicionér. Potom opatrně pomocí ručníku vytlačujte z matrace vzduch. Je nutné několikrát opakovat. Je-li vzduch vytlačen, našroubujte uzávěr a opatrně ho zatlačte do matrace.
9.
Vezměte vrchní část textilního obalu, urovnejte na matraci a zipem obal uzavřete.
10.
Na ovladači vyhřívání si nastavte námi doporučenou teplotu 28°C a zapojte kabel do zásuvky. Teplotu lze dle přání zvýšit nebo snížit. Topení musí být trvale zapnuté na zvolenou teplotu, kterou si ovladač- termostat hlídá a samo ji spíná a vypíná.
Údaj o spotřebě:
Při teplotě 28st.C je sepnuto zhruba 4 hod./1.den. Výkon topení má 230 Watt x 4 hod. = 920 Watt./1.den. Na takto upravenou postel navlékněte prostěradlo, doporučujeme pružné froté, nebo z bavlněného úpletu s  výškou boků  21 cm.

Pokud jste postupovali podle našeho návodu, postavili jste si vodní postel a nám zbývá jen popřát Vám dobrou noc!

 

Jednoduchá péče o vodní postel umožnuje každému dodržovat optimální hygienu během celé životnosti postele. Ani po dlouhých letech se postel neproleží, neboť voda se proležet nemůže. Prach, roztoče a jiné alergeny lze účinně odstranit mytím a čištěním matrace běžnými čistícími, neagresivními dezinfekčními prostředky. Textilní obal ve kterém je vodní vak uložen, lze po odepnutí vyprat běžnými pracími prostředky na 60°C. O případném doplnění vody do matrace viz níže.

Odvzdušňování vodní matrace:

          Vodní matrace se důkladně odvzdušní po  napuštění a znovu po 2 týdnech, kdy se

           uvolní vzduch z výplně matrace.

   Postup.:-opatrně vytáhněte zašroubovaný ventil směrem nahoru

  •   odšroubujte víčko,vytáhněte těsnění, nasaďte odvzušňovací pumpičku(není nutností)
    •   Stlačením rohů a vyhlazením povrchu matrace ručníkem vytlačte vzduch k ventilu a  

  pumpičkou vysajte

  •   postup opakujte několikrát,dokud neodstraníte všechny vzduchové bubliny
    •   nasaďte těsnění a víčko,zašroubujte a pevně utáhněte
    •   zatlačte ventil zpět do matrace a v této poloze asi po 30 vteřinách víčko znovu pevně 

  dotáhněte.

Doplnění KONDICIONÉRU(chrání jádro vody před zkažením a ošetřuje vnitřní stranu vinylu)

            Doplnění kondicionéru se provádí při napuštění a pak dále v pravidelném ročním intervalu.

            Postup je stejný jako u odvzdušňování vodní postele.

Čištění vodní matrace:

              Čištění vodní matrace se provádí hadříkem namočeným ve vlažné vodě, případně s malým

      přídavkem saponátu. NEPOUŽÍVEJTE ORGANICKÁ ROZPOUŠTĚDLA!!!!!

              Dále se ošetřuje vodní jádro VINYLOVÝM ČISTIČEM,který zklidňuje vinylový povrch        

      matrace a prodlužuje její životnost.

Vypouštění, dopouštění a stěhování vodní matrace

             Vodní náplň v matraci se nemění! Může dojít po cca. 2 až 3 letech k odpaření vody v matraci. Kterou jednoduše pomocí konvičky do výpustě matrace znovu přidáte. Cca 10 litrů.

Pouze při stěhování se voda vyčerpá přes vodní čerpadlo

      (po domluvě je možno zapůjčit u naší firmy)-nutné,aby se nepoškodila výplň vodní matrace. Při   

      manipulaci nepoškodit folii.

Matraci po vyčerpání vody, opratrně přeložíme, netrháme, neškubeme !!!abychom neporušili a nepotrhali rouno v matraci. Opatrně ve více lidech s matrací manipulujeme.

              Před VYPOUŠTĚNÍM JE NUTNÉ VYPNOUT TOPENÍ MATRACE !

Opravy vodní matrace:

              K lepení vodní matrace používejte originální sadu na opravu vodní postele.

            Postup.:   –  osuště a odmastěte poškozené místo

    –  vystřihněte záplatu s přesahem 1 cm

    –  natřete poškozené místo i záplatu lepidlem

    –  záplatu ihned přiložte,přitlačte a podržte pod tlakem 1 min.

                            –  manipulace,příp.plnění je možné po dokonalém vyschnutí lepidla

Zdraví

Zde obdržíte více informací k přednostem a komfortu vodních postelí.

Všeobecně

Výhody vodních postelí znají lidé už z dávných dob. Už před 3000 let používali Peršané ke spánku vodní vaky,
které si vyráběli z kozích kůží. Je známo, že u francouzkého dvora nalévali do vaků teplou vodu, tak uměli využívat blahodárných účinků na vodním lůžku. Terapeutické učinky principu vodního vaku popsal v roce 1851 lékař William Hooper a v roce 1856 bylo zdokonalené vodní lůžko patentováno v Anglii pro anglické nemocnice, kde na něm léčili pacienty s těžkými popáleninami. Další významné období nastalo v sedmsesátých letech dvacátého století, kdy americký kalifornský student Charles Hall vypracoval na toto téma svoji diplomovou práci, ve které popsal a zhodnotil význam vodního lůžka na zdravý a kvalitní spánek. Od té doby došlo ke zdokonalení systému, použitých materiálů, byla provedena řada výzkumů a výsledkem jsou vodní lůžka v dnešní podobě.
 

 

Vaše záda si vodní postel zaslouží

Většina dnešní populace má velmi málo pohybu, trpí nadváhou, má špatné držení těla a proto má menší či větší potíže se zády a tím i s nespavostí. Jednou z možností, jak se s tím vypořádat je zakoupení vodního lůžka. Vodní postel Vám bez absolvování intenzivního tréninku umožní klidný a pevný spánek. Kombinace tepla, správné polohy těla s dokonalým odlehčením páteře a tím uvolněním krevního oběhu je předpokladem ke klidnému a hlubokému spánku. Běžné matrace vyvíjejí tlak na tělo v místech kde je člověk nejtěžší. Člověk vnímá tento tlak jako nepříjemný, stále se převrací a tím i budí. Vodní lůžko je uzpůsobeno tak, že tělo v něm je podloženo rovnovměrně a dochází jen k minimálnímu tlaku. Není proto třeba stálého obracení a spánek je klidný, nepřerušovaný.

Těhotenství a vodní postel

Spánek na vodní posteli přináší těhotným ženám velké ulehčení v těhotenství. Matrace se přizpůsobuje zcela jejich tělu. Tato přednost spolu s přjemným teplem je pro ně skutečným darem.

Hygienické přednosti vodních postelí

Jednoduchá péče o vodní postel umožnuje každému dodržovat optimální hygienu během celé životnosti postele. Ani po dlouhých letech se postel neproleží, neboť voda se proležet nemůže. Prach, roztoče a jiné alergeny lze účinně odstranit mytím a čištěním matrace běžnými čistícími, neagresivními dezinfekčními prostředky. Textilní obal ve kterém je vodní vak uložen, lze po odepnutí vyprat běžnými pracími prostředky na 60°C.

Vodní postel, dělení

Moderní Softside postel se dá zabudovat do libovolného rámu. Vzhled matrace je potom stejný jako u normálních matrací. Vodní postele s děleným okrajem mají velké výhody. Důvodem je lepší manipulace s postelí a přístupnější čištění, ale i denní stlaní postele.

Hardside matrace potřebují silný dřevěný rám, který je odolný proti bočnímu tlaku matrace. Bude tedy obtížné tuto matraci vsunout do Vaší stávající postele, protože na to není konstruována

Výhody a proč vlastně vodní postel

1. Vaše tělo je zcela a stejnoměrně podpíráno
2. Váš krevní oběh je optimální, protože Vás nic netlačí
3. Díky příjemnému teplu se mohou Vaše svaly mnohem lépe uvolnit
4. Rychleji usnete
5. Cítíte se nádherně uvolněni
6. Méně se během spánku obracíte
7. Tím dosáhnete hlubšího spánku
8. Vodní postel je nejhygieničtější systém spánku
9. Vodní postel lze přizpůsobit Vašemu osobnímu přání
10. Probouzíte se zcela vyspalí, cítíte se tělesně
a duševně odpočinutí a po celý den se cítíte fantasticky

Aqua spring s molitanovými pružinami

 

Lumbar matrace s polyesterovými vrstvy rouna

Tlumící vrstvy polyesterového rouna

5 položek celkem